Gymnázium Matyáše Lercha - projekt

Studenti GML na Pražském studentském summitu OSN

PSS OSN

Říkáte si, co se za šesti tajemnými písmeny z titulku skrývá? Také jsme byli zvědaví. A po tři čtvrtě roce snahy už víme, že je to sobotní vstávání ve čtyři ráno, psaní slohových prací, když se vám to zrovna vůbec nehodí, setkání se zajímavými osobnostmi nebo spousta nových známých. Ale především jsou to čtyři dny hry na diplomatická jednání.

Pražský studentský summit, jehož součástí je i model Spojených národů, má za sebou šestnáctiletou historii, během níž vyrostl z amatérského pokusu studentů VŠE v Praze do podoby jednoho z největších vzdělávacích projektů v ČR. Nabízí příležitost pro téměř 400 středoškoláků a vysokoškoláků (pro ty je určen model EU) nejen vyzkoušet si co nejreálněji průběh diplomatického jednání, ale také možnost blíže proniknout do světa mezinárodních vztahů. Tím, že od účastníků vyžaduje důkladnou domácí přípravu, ale především aktivní zapojení do diskuze, rozvíjí schopnosti, pro které v běžné školní výuce není místo: umění argumentovat, správně se vyjadřovat a prosadit svůj názor (neboli názor státu, který zastupujete) v množství jiných.

Co vás tedy čeká, pokud se chcete zúčastnit? Nejprve výběrové řízení, tedy úkol napsat esej o státu, který si během celého ročníku přejete zastupovat (obzvlášť zapeklitá část, naše skupina text odevzdala asi 3 minuty před uzávěrkou). A pokud máte štěstí, odjedete na počátku listopadu na první z pěti přípravných workshopů na půdě VŠE. Zatímco v dopolední části se „plénum“ věnuje diskuzím na nejrůznější témata (od budoucnosti NATO po humanitární pomoc a její efektivitu), odpoledne probíhá uvnitř jednotlivých orgánů OSN, kde již každý delegát zastupuje svoji zemi. Zde má program nejrůznější podoby, simulaci jednání, přednášky i seznamovací aktivity, které ostatně pokračují i v neoficiální části v některé z pražských restaurací.

V březnu potom (11.-14.3.2011) přichází vrchol celého ročníku, závěrečná konference. Díky snaze organizátorů co nejvíce se přiblížit realitě se jednání odehrává v kongresovém centru, slavnostní zahájení před zraky vážených hostů v hotelu Ambassador v centru Prahy a na veškeré akce je předepsán dresscode. Co nás nejvíc trápilo? Jak správně uchopit vidličku tak, aby nás hlídači etikety neměli za co napomenout nebo jak se prosadit v diskuzi a zároveň se neztrapnit.

Studenti Gymnázia Matyáše Lercha se summitu účastní pravidelně a musíme zmínit, že v letošním roce (2011) se GML zařadilo mezi nejvíce zastoupené školy. Celkem se nám podařilo zastupovat pět různých států: delegace Mexika - Barbora Piňosová a Marek Šulc (oba 5. AF), Martina Brázdová (3. C), Barbora Kudelová a Vanda Skácalová (obě 4. B); delegace Kamerunu - Tomáš Tichomirov (6. AV) a Václav Nádeníček (3. A); delegace Austrálie - Ivana Balážová (6. BF); delegace Nizozemska - Lenka Křičková, Simona Mikitová a Terezie Boková (všechny 7. AV); a konečně delegace KLDR: Magdalena Hrubanová, Jakub Šťastný a Ondřej Černý (všichni 7. AV).

„Nejprve jsem o tomto projektu hodně pochybovala. Příprava byla náročná, dojíždění do Prahy nepohodlné a já jsem v tom neviděla smysl. Nyní lituji, že už to skončilo. Stále vzpomínám na konferenci, sleduji aktuality ze „své“ země a dokonce uvažuji o dalším studiu mezinárodních vztahů. Co vím jistě, je, že se PSS zúčastním i příští rok.“ M. H.

„Účast na studentském summitu se mi moc líbila. Zažili jsme něco, s čím se běžně nesetkáme, museli jsme zvládnout vyjádřit se před spoustou lidí, které jsme neznali, zjišťovali jsme informace o tématech, o kterých jsme třeba nic nevěděli, což nám přineslo spoustu nových zkušeností. Ze všeho nejlepší byla atmosféra, která i přesto, že jsme si jen „hráli“ na delegáty OSN, byla zcela jedinečná nezapomenutelná.“ S. M.

kolektiv 7. AV
Made by Purvas | All rights reserved | ©2008