Gymnázium Matyáše Lercha - projekt

Studenti GML na Pražském studentském summitu OSN 2011/12

Ve školním roce 2011/2012 bylo Gymnázium Matyáše Lercha již poněkolikáté zastoupeno i v Modelu OSN Pražského studentského summitu (PSS), největší a nejprestižnější diplomatické simulaci v rámci České republiky. Po předchozím ročníku, v němž studenti naše gymnázium reprezentovali rovnou v pěti delegacích, zastupovali studenti Martina Brázdová (4.C), Václav Nádeníček (4.A) a Tomáš Tichomirov (7.AV) jeden jediný, avšak o to větší stát – Brazilskou federativní republiku.

Během pěti workshopů konaných od listopadu do února na půdě Vysoké školy ekonomické se účastníci summitu mohli potkat s významnými osobnostmi a odborníky; např. profesorkou Vladimírou Dvořákovou, politologem Bořivojem Hnízdo, diplomatem a signatářem Charty 77 Martinem Paloušem, profesorem Tomášem Halíkem, exministrem zahraničí Janem Kavanem, expertkou na etiketu a asistentkou pěti amerických prezidentů Eliškou Haškovou Coolidge, evropským šéfem společnosti Microsoft Janem Mühlfeitem, socioložkou Jiřinou Šiklovou či pražským primátorem Bohuslavem Svobodou.

Kromě pronášení plenárních projevů, procvičování etikety na speciálních seminářích a návštěv velvyslanectví svých respektivních zemí se museli poprat s rozmanitými a velmi obsáhlými body agend jednotlivých simulovaných orgánů OSN: Zatímco velvyslanci v Radě bezpečnosti se zabývali problematikou pirátství u somálských břehů, spory o hranici Thajska a Kambodži nebo tzv. „responsibility to protect“, snažili se členové Hospodářské a sociální rady mimo jiné stabilizovat zhroucené státy a odstraňovat následky humanitárních krizí. Oproti tomu se ministři ve Světové obchodní organizaci ponořili do problematiky zemědělských cel či zeměpisných označení v rámci Dohody o obchodních aspektech práv k duševnímu vlastnictví. Pozadu nezůstali ani delegáti v Organizaci OSN pro výchovu, vědu a kulturu – přijali nové památky na seznam Světového dědictví a řešili svobodu médií. Program OSN pro životní prostředí se například snažil přijmout opatření proti desertifikaci i omezit nadměrný rybolov a členové Rady pro lidská práva diskutovali o ochraně práv gayů, leseb, bi- a transsexuálů nebo o lidských právech ve vnitrostátních ozbrojených konfliktech.

Pražský studentský summit není jen o prohlubování znalostí o problémech dnešního světa, je to také místo, kde se člověk naučí prezentovat, vyjednávat, dosahovat kompromisu, avšak především je místem, kde potká aktivní mladé lidi, kteří nejsou lhostejní k tomu, co se děje v jejich okolí. Jak se vyjádřila Ivana Balážová, absolventka GML, bývalá delegátka a v tomto ročníku pozorovatelka za Světovou banku: „PSS člověka obohatí, zpřístupní mu nové obzory, dá mu skvělé přátele a otevře mu dveře do světa.“

T.Tichomirov 7.AV

Made by Purvas | All rights reserved | ©2008