Gymnázium Matyáše Lercha - projekt

Studenti GML na Pražském studentském summitu OSN 2012/13

Ve školním roce 2012/2013 se dožil Pražský studentský summit se svými modely OSN, NATO a EU dospělosti. Tentokrát se z řad studentů Gymnázia Matyáše Lercha účastnil této simulace pouze Tomáš Tichomirov (8. AV), nicméně rovnou jako hlava delegace Spojených států amerických a velvyslanec USA v Radě bezpečnosti, tedy rovnou s právem veta. Za zástupkyni GML se dá ale považovat i absolventka našeho gymnázia, Martina Brázdová, která byla přijata do přípravného týmu a působila v předsednictvu Světové obchodní organizace a zároveň jako redaktora „summitích“ novin Chronicle.

I v tomto ročníku byla příležitost setkat se s výbornými hosty. Mezi jinými poctili svou návštěvou workshopy a zahájení konference novinář a lídr Občanského fóra Jan Urban, generální ředitel České televize Petr Dvořák, šéfredaktor Lidových novin Dalibor Balšínek, šéfredaktor českého Forbesu Petr Šimůnek, hlavní analytik Hospodářských novin Jindřich Šídlo, moderátor Jakub Železný, novinář a v Praze žijící Američan Erik Best, vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR Jan Michal, umělec David Černý, odborník na etiketu Ladislav Špaček, europoslanec Evžen Tošenovský, exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, místopředseda PS PČR Jan Hamáček, česká velvyslankyně ve Francii Marie Chatardová a v neposlední řadě americký ambasador Norman L. Eisen.

Celý XVIII. ročník se konal pod záštitou ministra školství, mládeže a tělovýchovy Petra Fialy a vyvrcholil již tradiční několikadenní konferencí v Kongresovém centru Praha.

Mezi projednávanými body agendy jednotlivých simulovaných orgánů byla situace v Sýrii, konflikt na Korejském poloostrově, reforma Rady bezpečnosti, problematika nerostných surovin, nezaměstnanost mladých, dětská práce, etické kodexy novinářů, odlesňování, hrozba kyberterorismu, nebo mezinárodně obchodní aspekty informačních technologií.

Bohatý byl i doprovodný program, kromě tradičních návštěv ambasád, seminářů etikety a biografu s tématikou lidských práv to bylo výjezdní zasedání UNSC a NATO nebo exkurze na Ministerstvo zahraničních věcí, životní cíl mnoha účastníků summitu.

Made by Purvas | All rights reserved | ©2008