Ministryně z Kolumbie hlasují PRO

Zajímáte se o aktuální dění? Baví vás diskuse na úrovni? Chcete zlepšit své rétorické schopnosti, potkat vlivné osobnosti? Přihlaste se na PSS! PS..co? Pražský studentský summit. Každoroční projekt Asociace pro mezinárodní otázky, který je simulací summitu tří klíčových mezinárodních organizací: OSN, NATO a EU. Studenti vysokých škol si mohou zkusit diplomacii v rámci EU a středoškoláci jako jednotlivci v NATO, kde diskutují pouze v angličtině, nebo jako delegace zastupující jeden stát OSN. A právě OSN jsme si vybraly my, 3 studentky francouzské sekce GML (Jana Hlavová, Kateřina Hradská a Michaela Grochová z 5.AF). Lákala nás příležitost zažít simulovaná jednání, přednášky, možnost říct svůj názor a také večery strávené v Praze, kde se tento projekt koná.

Poslaly jsme přihlášky a ze dne na den z nás už nebyly jen studentky, ale zároveň ministryně Kolumbie - země chudoby, kokainu a ultralevicových ozbrojených sil. V průběhu roku jsme se zúčastnily šesti sobotních workshopů. V dopolední části jsme získávaly informace, poslouchaly projevy zkušených řečníků, účastnily se plenárních diskusí a měly možnost předstoupit před stovky neznámých tváří, obhájit svůj názor. V průběhu odpoledne jsme se každá vypravila bránit zájmy Kolumbie do svého výboru (GA, CSD a WTO). Ale tyto sobotní akce byly jen přípravou na závěrečnou 5ti denní konferenci.

Konference byla prestižní událost, kde se vyplatilo znát etiketu, mít přehled o aktuálním dění a také mít přibalené šaty na večerní recepce. Byly to dny strávené na okouzlujících místech, jakými jsou Obecní dům nebo hotel Hilton, dny plné emocí, únavy a zážitků. Všichni jsme úspěšně dosáhli kompromisů, odhlasovali resoluce, rozloučili se a začali se těšit na příští ročník tohoto jedinečného projektu.

Specialitou letošního ročníku byl bohatý doprovodný program. Mohly jsme se účastnit summitového debatního klubu, kde jsme se učily jak obstát v diskusích. Dalším bodem programu byl Lidsko-právní biograf, kde se promítaly filmy zaměřené na problematiku ochrany lidských práv a následovaly debaty o filmu. Bylo zorganizováno i několik exkurzí, např. do Národní banky nebo na velvyslanectví různých zemí.

Mnohokrát jsme si připadaly jako Alenky z Říše divů, nerozuměly cizím slovům a nebyly dostatečně informovány o aktuálních tématech zahraniční politiky. Často jsme byly unavené, když jsme v 6 hodin ráno běžely na žlutý autobus, ale i přes všechny nesnáze a trapné okamžiky jsme zažily nezapomenutelné chvíle s báječnými lidmi a přijaly Kolumbii „za vlastní“.

PSS vám ráda doporučím. Není to povinnost, ale zábava a stojí to za to! Tak se na vás těším na podzim!

Michaela Grochová

Made by Purvas | All rights reserved | ©2008