Vídeň - ještě jednou a česky
Wien - noch einmal und auf tschechisch
2006-06-09
shlédnuto - oko293× | známka / das Anzeichen: 13425.83

autor: Lucie Opavská, 1.B

Psalo se 1.6. 2006. Studenti tehdejších prváků byli nuceni vylézt z vyhřátých pelíšků zhruba o hodinu dříve. Ovšem cíl jejich ranní cesty narvanými prostředky MHD byl příjemnější než obvykle. S vidinou celodenní návštěvy metropole našich rakouských sousedů ke škole v 6:45 dorazilo cca 30 studentů a jejich doprovod – paní profesorky Janová a Floryanová, která si s sebou ještě pro jistotu přivedla pana manžela, no, chlapské ruky je vždy zapotřebí. Proběhla kontrola, zda jsou přítomni všichni zúčastnění a vyjelo se.
Při zapeklitém vyplétání se z rušného provozu v centru Brna jsme od paní profesorky Flor. vyfasovali kartičky pojištění, mapu centra Vídně a takové ty typické bezpečnostní pokyny. Autobusem také kolovaly obrázky a články, které nás měly navodit na vídeňskou atmosféru. Vyslechli jsme povedený referát o architektovi Hundertwasserovi a pak se autobusu zhostilo ticho…
Na hranicích jsme tělu odlehčili od nahromaděných tekutin, naposledy jsme se zadívali na siluetu Mikulova a vyrazili vstříc Vídni rakouskými luhy a háji.
Do Vídně jsme dojeli něco po desáté hodině. Za doprovodu výkladu p.p.Fl. jsme se prodírali Vídní k našemu prvnímu cíli. Z oken našeho plechového přibližovadla jsme měli možnost zahlédnout obytné domy na předměstí, velmi neobvyklé tramvaje, ale i proslulou vídeňskou spalovnu od již zmíněného pana Hundertwassera, nejvyšší budovu Vídně, přejeli jsme kdysi modrý Dunaj, projeli kolem kina, zahlédli kousek z ruského kola v Prátru apod.
První zastávkou byl hundertwasserovský areál. Zde jsme dostali 30 minutový rozchod, během kterého jsme stihli projít galerii s výstavou fotografií nebo koupit něco prvního sladkého rakouského do žaludku a plni dojmu opět nasedli do busu, abychom byli zase o něco blíže centru tohoto velkoměsta.
Najezené a lehce promrzlé študentíky bus vyflusl u sochy Marie Terezie. Zde se konalo velké hromadné focení účastníků a pěší túru jsme zahájili návštěvou někdejšího zimního sídla Habsburků – Hofburg. Spatřili jsme jednu z rarit, pomník generála ________ stojícího pouze na noze koně a poté pokračovali na hofburské nádvoří.
Na programu byla prohlídka Schatzkammeru. Zaplatili jsme vstupné 2€, vyšli schodiště a ocitli se o několik století zpět. Před našimi zraky se otevřel úplně jiný svět – spatřili jsme nejdražší poklady habsburské dynastie. Od dobových královských oděvů (včetně roztomilých křestních šatiček samotné M.T. )přes obrazy panovníků až po zlaté, diamanty a perlami vykládané koruny, korunovační klenoty a jiné úžasné drahocennosti. V muzeu jsme zůstali asi hodinu. Hofburg jsme opustili a vydali se směrem k rušné civilizaci. Cestou jsme potkávali turisty různých národností – Rusové, Italové, i bratia Slováci boli poobzerať krásy súsedov.
Asi v půl jedné jsme došli na Stephansplatz. I přes nespokojené protesty jsme obdrželi úkoly ( p.p. se na nás vyřádila, takže jedna skupinka musela koupit noviny, jiná zase zjišťovala jméno rakouského ministra apod.). Poté už jen kdesi v davu zaznělo Ve třičtvrtě na čtyři zase tady a začal nájezd na obchody. Tedy, jak kdo. Zatímco někteří nadobro podlehli chrastění eur ve své napěchované peněžence, pár lidí neodolalo pohledu na gotický Stephansdom a šlo hledat busty 2 stavitelů. Po prohlídce ale i oni zatoužili po nějakém suvenýrku, a tak s heslem NENÁSOBIT 30! se vydali na Kärtnerstraße nahlédnout do nabídek místního zboží v nákupních centrech, cukrárnách, buticích, drogériích anebo jen zašli do klidu kavárniček a vychutnali si vídeňskou kávu…pardon, Melansch… Při zpátečním scuku se každý chlubil svými úlovky; nechyběly zde čokolády, žužlátka, známé Mozartovy koule, ale našly třeba i časopisy a také hrneček z restaurantu, o který se svedl lítý boj.
Pomalu jsme se začali vracet k autobusu. Chvíli jsme se ještě zdrželi u Hofburgu, ale poté jsme už definitivně dali pápá rakouskému chodníku a chtě nechtě nastoupili a tradá směr Brno. Poslední pohledy na Parlament v popředí s Pallas Athénou, radnici, operu a Vídeň nám postupně mizela z očí.
Zpáteční cesta se nesla v duchu veselí a smíchu. Úsměvy trochu ztuhly při pohledu na ceduli „ Drasenhofen“, kterou se s námi Rakousko loučilo. „Wir wünschen gute Reise…“ und auf wiedersehen…
V 19:30 jsme se vrátili do „reality“, také se rozloučili s laskavým a trpělivým panem řidičem a vydali se k našim domovům.
Na závěr bych za celou 1.B i 1.A chtěla poděkovat p.p. Fl. a Jan. za skvělou organizaci a trpělivost s námi. VIELEN DANK! A už se moc těšíme na příští rok, až s námi opět vyrazí tentokrát na speciální návštěvu tolik vymodleného Prátru, že jo?