Kterak se kvintáni GML vypravili na výstavu do Zwieslu
2007-10-22
shlédnuto - oko231× | známka / das Anzeichen: 21601.18

autor: Dana Večerková, 5.AV

Zwiesel – to je takové příjemné německé městečko nedaleko českých hranic v šumavských lesích. Kdo se tam vypraví v těchto dnech, jistě si ho zapamatuje jako místo, kde setkali dva vládci – modrý a červený lev. Modrý představuje zástupce Bavorska a červený s korunkou patří nám, Čechům. Oba kdysi společně prošli od hlavního městského parkoviště až k budově, kde se pořádají různé výstavy. Pojďte, budeme je následovat. Nemůžeme zabloudit, protože nám na chodníku zanechali několik barevných otisků tlapek.
Takhle nějak pohádkově se v Zwieslu cítíte, když se necháte trošku omámit zdejší atmosférou souznění. Město tu totiž právě žije zejména výstavou „Bavorsko-Čechy: 1500 let sousedství“; jste-li tedy jeho návštěvníkem z české kotliny, otevírají se vám dveře s radostí. Přesvědčila jsem se o tom na vlastní oči, když jsem se zúčastnila výletu, který pořádala naše paní profesorka dějepisu Jana Janová a pan profesor němčiny Helmut Wanka.
Víkendové akci pro šestero kvintánů našeho gymnázia předcházela mnohatýdenní práce – na jaře minulého školního roku jsme se zúčastnili projektu vyhlášeného ke zmíněné výstavě. Zpracovali jsme několikastránkový text o česko-bavorských vztazích v sedmdesátých letech. To byste nevěřili, jak se nám při psaní měnil pohled na sousední bavorskou zem. Zeměpisná fakta jsou nesporně velmi důležitá, ale nějaké skutečné pochopení pro danou problematiku ve vás málokdy vyvolají. Ovšem když jsme si sami zjišťovali, srovnávali a publicisticky spisovali, co se odehrálo v nedávném čase mezi Bavorskem a Čechami, přinesl nám projekt kromě nezapomenutelných informací především opravdové porozumění. Vyhráli jsme tak ještě před tím, než jsme odeslali svoji práci do soutěže. Potom jsme se vlastně ani žádného oficiálního ocenění nedočkali. Celou akci jsme tedy uzavřeli; až v září přišlo překvapení – naši pedagogové nám připravili výlet do Zwieslu.
Cesta byla dlouhá, ale když cestujete s milými společníky, uběhne nepozorovatelně rychle. Ani jsme se tedy pořádně nezačali nudit a už jsme stáli ve foyer domu s onou výstavou a kupovali si vstupenky. Paní prodavačku jsme viditelně potěšili, když jsme jí věnovali několik německých slov mezi tolika českými, která jsme pronášeli mezi sebou. Zřejmě se tady české skupiny bez znalosti němčiny objevují natolik často, že ji už ani nepředpokládá. Výstavu si totiž můžete důkladně prohlédnout a odnést si inspirující vzpomínky, aniž umíte německy třeba jen pozdravit. Veškeré popisky vám totiž budou předloženy také česky a dokonce i český průvodce vám bude nabídnut.
Na českého člověka zapůsobí již jen rozlehlost výstavy – věnuje se jí celá třípatrová budova. Něco, co bychom si u nás zřejmě nemohli dovolit, což by výstavě určitě ubralo na půvabu. Představuje nám totiž exponáty opravdu skvostné, které potřebují vyniknout a ohromit - třeba takový originál kříže Přemysla Otakara II., nebo také originál Mnichovské dohody. Věci, které býti živými bytostmi, mohou se pyšnit velkým charismatem. Proto jsme si na prohlídku výstavy vynahradily celé tři hodiny a ještě nakonec nám stejně bylo líto, že už musíme odejít. Tamější atmosféra nás pohltila a ne lehce se opouštěla, neradi jsme dávali sbohem podnětným myšlenkám, které samy přicházely v místnostech s exponáty, jež všechny jsou dokladem toho, kterak je lidský život i život celé země nevyzpytatelný a dojemný. Ano, i slza se objevila – nad rozevřenou popravčí knihou s českými jmény z druhé světové války.
Když jsme opouštěli Zwiesel, přichystal nám osud zvláštní náhodu. Ještě před odjezdem jsme potkali bavorskou skupinu též dychtící po poznání z výstavy. Ovšem tihle svůj výlet pojali velmi zajímavě, protože přijeli oděni ve své bavorské kroje. Neváhali jsme a nechali se s jedním pravým Bavorákem zvěnčit na fotografii. Abychom učinili bavorsko-českým setkáním zadost.