Tip měsíce

Umění přežít

       Natočit akční film s jediným hrdinou, který se navíc namůže hýbat, vypadá jako bláznivý nápad. Režisér Danny Boyle (Mělký hrob, Milionář z chatrče) to dokázal a jeho ´127 hodin´ je strhující akční drama, které získalo 6 oskarových nominací včetněhlavních za film, režii a herecký výkon Jamese Franca.

       Příběh je natočen podle skutečné události: jedné páteční noci v dubnu 2003 se 26letý Aron Ralston vydal do Utahu, aby strávil víkend lezením po nádherných skalách národního parku Canyonlands. Ve své dobrodružné bezohlednosti nikomu neřekl, kam jede, a pak zmizel na 127 hodin, na 5 dní.

       Při slézání jedné skály Aron uklouzl a spadl do skalní průrvy. Současně se uvolnil a zřítil obrovský balvan, který zaklínil jeho pravou ruku těsně nad zápěstím. S malým množstvím jídla, trochou vody, kamerou a malým kapesním nožíkem bojoval 5 dní s bolestí, strachem, hladem, žízní a beznadějí, než udělal to jediné, co mu mohlo zachránit život... Za těch 5 dní Aron pochopil pravou hodnotu života, překonal nejhoršího nepřítele ze všech – strach.

       Film ´127 hodin´ je filmem o životní síle, která je silnější než individuální odhodlání. Je to síla, kterou máme všichni v sobě, která nás pojí dohromady.