Fyzikální kroužek

Ve školním roce 2006 / 2007 začal na GML pracovat fyzikální kroužek pro nadané studenty a zájemce o fyziku z nižšího gymnázia pod vedením prof. Nečase. Schází se nepravidelně, dle časových možností vyučujících a studentů. Studenti se seznamují s možnostmi využití počítače k fyzikálním měřením, se kterými se v rámci běžné výuky v hodinách nesetkají.

                                                      

Foto: Studenti  se seznamují s měřícím systémem ISES, nyní již verze ISES Win 32i, která pracuje v operačním systému MS Windows XP.

 

Část studentů se rozhodla pod vedením prof. Morbachera zprovoznit na naší škole vzdálenou laboratoř. Pokud se o vzdálených laboratořích (remote labs) chcete dozvědět více, klikněte zde.  A jelikož začátky nebývají lehké - na ZŠ a SŠ v České republice se počet funkčních, veřejně dostupných vzdálených laboratoří dá spočítat na prstech jedné ruky - rozhodli jsme se pro jednoduché měření teploty. Časem možná vymyslíme nějaké další, smysluplnější vzdálené měření. Při zprovoznění  jsme museli překonat několik úskalí, počínaje výměnou počítače ( i ten současný by chtěl upgrade, protože nestíhá sledování experimentu pomocí webkamery ), přes drobné úpravy v SW části ISES WebControl ( díky patří našemu absolventovi Tomáši Záležákovi ) a konče umožněním přístupu uživatelům mimo GML na PC provozující toto vzdálené měření v počítačové laboratoři ( díky ochotě prof. Podleny ).  Připomínáme jen, že musíte mít na svém počítači korektně instalovánu Javu. Naleznete ji ke stažení na http://www.sun.com.
Takže nyní se můžete dozvědět aktuální teplotu v laboratoři fyziky:

-    uživatel sedící u počítače v budově GML klikne ZDE
-    uživatel sedící u počítače ve zbytku světa klikne ZDE