Khoi Nguyen z Prahy zvítězil v soutěži Mezinárodní debaty mládeže

· přečtete za 2 minut · (318 slov)

Čtyři nejlepší debatanti z České republiky předvedli v celorepublikovém finále rétorické soutěže napínavou debatu. Měli 24 minut na to, aby v debatě na téma: „Má Česká republika souhlasit s roční kvótou přijímání uprchlíků, pokud EU převezme náklady?“ přesvědčili své kolegy, porotu a diváky o svých postojích. Khoi Nguyen z Německé školy v Praze zaujal porotu řečnickými dovednostmi, schopností naslouchat ostatním a přesvedčivými argumety pro zavedení uprchlických kvót a stal se 12. celorepublikovým vítězem soutěže Mezinárodní debaty mládeže.

Společne s Kristýnou Přikrylovou z Gymnázia Matyáše Lercha v Brně, která se umístila na druhém místě, bude zastupovat Českou republiku na X. Mezinárodním finálovém týdnu od 19. do 23. září v Praze. Tam se čeští finalisté utkají s vítězi z dalších zúčastněných zemí – Estonska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Polska, Slovenska, Slovinska, Ruska a Ukrajiny – v souboji o mezinárodní titul.

Hosté celostátního finále konaného v sále Českého muzea hudby pozorně naslouchali debatě o kvótách a ocenili ji mohutným potleskem. Mezi diváky byli také čestní hosté jako německý velvyslanec Dr. Arndt Freiherr Freytag von Loringhoven nebo náměstek ministryně školství Jindřich Fryč . Ve svém projevu soutěž ocenil těmito slovy: „Jsem pevně přesvědčený o tom, že projekt přispívá k rozvoji osobnosti mladých lidí, jejich samostatnosti a sebevědomí, a v budoucnu ještě hodně přispěje.“

Mezinárodní debaty mládeže se konají od roku 2005 na středních školách v deseti zemích střední a východní Evropy. Projekt nabízí svým účastníkům podněty ke kritické reflexi společensky a politicky významných témat a podporují tak jejich občanské vzdělávání. Debatování v němčině dále přispívá ke zlepšení jazykových znalostí studentů a aktivně je zapojuje do vyučování. Soutěž se v České republice koná již dvanáctým rokem. Letos se projektu zúčastnilo přes 470 studentů na 29 středních školách z celé republiky.

„Mezinárodní debaty mládeže / Jugend debattiert international je projekt Goethe-Institutu, Nadace „Vzpomínka, odpovědnost, budoucnost“, Obecně prospěšné nadace Hertie a Německé centrály pro vzdělávání v zahraničí. V České republice je projekt podporován Česko-německým fondem budoucnosti.