Projekt:

Použití videosekvencí při studiu pohybů

Evidenční číslo projektu 1261P2006 Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy

Používaný software:

Pro fyzikální studium videosekvencí existuje několik volně šiřitelných i placených programů. V laboratoři fyziky používáme placený program americký program World in Motion, v rámci stáže jsem měl možnost se seznámit s francouzským programem Cinéris. První jmenovaný program v rámci projektu představíme a seznámíme se také s dalšími placenými programy jiných výrobců. V současné době se připravuje česká lokalizace velmi zdařilého programu AviStep.

Mezi volně šiřitelnými programy používáme starší verzi programu AviStep, který je dnes v novější, ale placené verzi. Připravujeme český překlad poslední volně šiřitelné verze tohoto programu. Bude ke stažení na těchto stránkách. Mezi freewary dále nalezneme programy Aviméca2 a Marquer, což jsou programy francouzské a každý z nich má jiné výhody. V rámci projektu se je pokusíme vysvětlit. Nástupce námi používaného programu World in Motion se jmenuje Physics Toolkit. I tento program je pro nekomerční účely k volnému použití a můžete si ho stáhnout na těchto stránkách.

Před použitím videosekvence ve výuce je nutné ji natočit, přenést do počítače, sestříhat a uložit v požadovaném formátu, tedy často danou sekvenci do tohoto formátu převést. K tomu nám dobře poslouží řada placených nebo freewarových programů, o kterých se zmíníme v této části. Přestože se jedná o velmi obsáhlou a překotně se vyvíjející oblast, zkusíme se podívat na základní věci, které nám umožní dobře připravit videosekvenci s natočeným pohybem a zjistíme, že je to docela jednoduché. V oblasti freeware programů umožňujících střih videa je nepsaným králem Virtual Dub. S jeho pomocí zjistíme, že doba potřebná k natočení, sestříhání a uložení sekvence nepřesáhne několik minut a s trochou zkušeností si nakonec vše můžete dovolit i přímo před studenty.

Pokud i přesto budete chtít používat pro laiky přívětivější programy pro střih videa, můžete se podrobněji seznámit se dvěma střihovými programy za rozumnou cenu. Jsou to konkurenti Ulead Video Studio 10 a Pinnacle Studio 10. Cenově jsou srovnatelné, jsou nabízeny různé verze a základní stojí 1000 Kč, resp. 2000 Kč (srpen 2006).

Jestliže již vaše škola je vybavena videostřižnou, stačí se spojit s příslušným učitelem a naučit se stříhat video na poloprofesionálním zařízení. V rámci semináře organizovaným v naší laboratoři se můžete seznámit se základním ovládáním programu Adobe Premiere Pro jakožto i s videostřižnou.

Řekněme ovšem po pravdě, že pro základní studium bohatě vystačíme s programy, které jsou skoro zadarmo. :-)

Roman Podlena, Gymnázium Matyáše Lercha, Brno, Žižkova 55, 616 00, tel.: 541 243 892-3, mail: podlena@gml.cz
Valid XHTML 1.0 Strict :: Valid CSS 2.0